| Brand | Lenovo |
| EAN | 0190404485944 |
| Model | 60G1MAT2EU |
| MPN | 60G1MAT2EU |
| ASIN | B01LQFA3TK |
| 3D | No |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Built-in camera | No |
| Built-in speakers | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable Lock Slot | No |
| Cables included | AC,DisplayPort,VGA |
| Certification | CEL Grade 1, TUV Green Mark, China RoHS, EPEAT Gold, TCO 6.0, Energy Star 6.0 |
| Colour | Black |
| Colour gamut | 72% |
| Console Compatibility | Xbox and Playstation Compatible |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Depth | 25cm |
| Display | LED |
| Display diagonal | 49.5 cm (19.5") |
| Display resolution | 1440 x 900 pixels |
| Display type | LED-backlit LCD monitor |
| Displayports quantity | 1 |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| HD type | WXGA+ |
| HDCP | Yes |
| Height | 35cm |
| Height adjustment | 11 cm |
| Horizontal viewing angle | 178 |
| Image brightness | 250cd/m2 |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| LED indicators | Power |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum power consumption | 21 W |
| Number of OSD languages | 8 |
| Nvidia g-sync | No |
| On screen display | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 10 - 80% |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| Pixel density | 87 ppi |
| Pixel pitch | 0.2915 x 0.2915 mm |
| Power consumption | 14.5 W |
| Response time | 7 ms |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 19.5in |
| Stand included | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| TVI port | No |
| VESA Mounting | Yes |
| Viewable size diagonal | 49.5 cm |
| Viewable size horizontal | 41.9 cm |
| Viewable size vertical | 26.2 cm |
| Weight | 3.7kg |
| Widescreen | Widescreen |
| Width | 454.2 mm |