| Brand | Lenovo |
| EAN | 0190940673591 |
| MPN | 61ABMAT1EU |
| SKU | 61ABMAT1EU |
| ASIN | B06ZZW318V |
| 3D | No |
| AMD FreeSync | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | TCO7.0, China Energy Label 2, RoHS,RoHS (China), TUV Eye Comfort Certified |
| Colour | Black |
| Colour gamut | 72% |
| Depth | 264 mm |
| Display | LED |
| Display brightness typical | 250 cd/m² |
| Display Diagonal | 58.4 cm (23") |
| Display resolution | 1920x1080 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| HD type | Full HD |
| Height | 448 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum power consumption | 45 W |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 8 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel type | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pixel density | 95.8 ppi |
| Pixel pitch | 0.2652 x 0.2652 mm |
| Power consumption | 16 W |
| Response time | 6 ms |
| Screen shape | Flat |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 30° |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | 3.2 Gen |
| USB Type-A | 5 |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable size horizontal | 51.7 cm |
| Viewable size vertical | 30.3 cm |
| Weight | 3.25 kg |
| Width | 522 mm |