| Brand | Lenovo |
| EAN | 0193638980544 |
| ASIN | B085TNMZ1X |
| MPN | ThinkVision T34w-20 |
| SKU | ThinkVision T34w-20 |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 107 kWh |
| Audio input | No |
| Audio output | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Bezel width | 2.2 mm |
| Bezel width bottom | 2.78 cm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC, DisplayPort, USB Type-A to USB Type-C, USB Type-C |
| Colour | Black |
| Depth without stand | 10.6 cm |
| Display brightness typical | 350 cd/m² |
| Display diagonal | 34.0" |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 3440x1440 |
| Display technology | LCD |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Displayports quantity | 1 |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| HD type | 1280x720 |
| HDMI version | 2 |
| Height adjustment | 13.5 cm |
| Maximum power consumption | 140 W |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Number of OSD languages | 8 |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | VA |
| Pixel pitch | 0.23175 x 0.23175 mm |
| Power consumption | 46 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Screen curvature | 150 cm |
| Screen shape | Curved |
| sRGB coverage typical | 99% |
| Sustainability certificates | EPEAT Silver, ENERGY STAR |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| USB Hub Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A | 4 |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Viewable size horizontal | 79.7 cm |
| Viewable size vertical | 33.4 cm |
| Viewing angle horizontal | 178° |
| Width without stand | 80.9 cm |