| Brand | Lenovo |
| EAN | 0193268885493 |
| Model | 81M9000YUK |
| MPN | 81M9000YUK |
| ASIN | B07V295M7K |
| 3D | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapters quantity | 1 |
| Antenna type | 2x2 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Auto focus | No |
| Auto Focus | No |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Cable lock slot | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | MIL-STD-810G |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Depth | 204 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 11.6" |
| Display Diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366x768 |
| Dual-screen | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | No |
| Execute disable bit | Yes |
| Execution units | 12 |
| Fingerprint reader | No |
| Flash memory | 65536 MB |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | 1280x720 |
| Front camera signal format | 720 p |
| HD type | HD |
| Height | 20.9 mm |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS),Polycarbonate |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel Smart Response Technology version | 0.00 |
| Internal memory | 4096 MB |
| Internal memory type | LPDDR4-SDRAM |
| Keyboard backlit | No |
| LED backlight | Yes |
| Lightscribe | No |
| LightScribe | No |
| Maximum battery life | 10 h |
| Maximum number of PCI Express lanes | 6 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 8192 MB |
| Memory form factor | On-board |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 200 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 700 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x3185 |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 600 |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | Power on,Supervisor |
| PCI Express configurations | 2 x 1,1 x 4,2 x |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 128983 |
| Processor boost frequency | 2.40 GHz |
| Processor codename | Gemini Lake |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor frequency | 1.10 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | N4100 |
| Processor package size | 25 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1090 |
| Product Type | Hybrid (2-in-1) |
| RoHS compliance | Yes |
| Scenario Design Power SDP | 4.8 W |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Storage media | eMMC |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 105 °C |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| UART | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Weight | 1.31 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 290 mm |
| Windows keys | Yes |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 |
| WWAN | No |