Sparkling white Lenovo Tab P10 offers a crisp 1920×1200 IPS display on a 10.1‑inch slate, powered by an octa‑core Snapdragon 450 at 1.8 GHz. With 3 GB RAM and 32 GB eMCP storage, it runs Android 8.1 smoothly, supports Wi‑Fi 5, Bluetooth 4.2, a 7000 mAh LiPo battery for up to 12 h, Dolby Atmos speakers, dual cameras (8 MP rear, 5 MP front), and a fingerprint reader for quick unlock.
| Brand | Lenovo |
| EAN | 0192651499590 |
| ASIN | B07HS59TF5 |
| Model | ZA440054SE |
| MPN | ZA440054SE |
| AC adapter input voltage | 5 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Battery capacity | 7000 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour name | Sparkling White |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Depth | 7 mm |
| Device type | Phablet |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display Diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display technology | IPS |
| Fingerprint reader | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Glonass | Yes |
| Graphics adapter | Adreno 506 |
| Graphics adapter family | Adreno |
| Gyroscope | No |
| Headphone out | No |
| Height | 167 mm |
| Internal memory | 3 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Microphone in | No |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Operating system installed | Android 8.1 |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor model | 450 |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| RoHS compliance | Yes |
| Storage media | eMCP |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 440 g |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 242 mm |