High‑capacity Lexmark XL cartridges pack two units—black and tri‑color—to keep your printer running smoothly. Each cartridge yields up to 8000 black pages or 7000 color pages, delivering crisp, vibrant prints for extended use.
| Brand | Lexmark |
| EAN | 0734646062268 |
| Model | 80D2966 |
| MPN | 80D2966 |
| SKU | 80D2966 |
| ASIN | B005BBPU9O |
| 2D barcodes supported | PDF417 |
| Antenna | Yes |
| Archival storage life | 2 year(s) |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Battery cells | 6 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 11.1 V |
| Black toner page yield | 8000 pages |
| Brand compatibility | HP |
| Cable length | 1.5 m |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 476 x 444.5 x 216 mm |
| Certification | Nordic Ecolabel; NF Environment |
| Colour | Black |
| Colour toner page yield | 7000 pages |
| Colours | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Depth | 52 mm |
| Ethernet LAN | No |
| Euro pallet weight | 168 kg |
| Frequency Range | 2.4 - 5 GHz |
| Gain | 3 dBi |
| Height | 20 mm |
| Host interface | USB |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Input voltage | 4 - 5.5 V |
| Interface | WLAN |
| International Protection IP code | IP42 |
| LED indicators | Yes |
| Light levels direct sunlight | 0 - 100000 lx |
| Maximum data transfer rate | 433 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| OEM code | HP CE251A, CANON 723C |
| Operating relative humidity | 10 - 90% |
| Optical sensor resolution | 640 pixels |
| Output voltage | 5 V |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 110 cm |
| Power consumption | 400 mA |
| Power consumption (StandBy) | 0.45 W |
| Print technology | Inkjet printing |
| Quantity outer carton | 24 pc(s) |
| Quantity per pallet | 1584 pc(s) |
| Quantity per shipping (inner) case | 40 pc(s) |
| Scanner type | 1D/2D |
| Shipping (inner) case gross weight | 7.3 kg |
| Shipping (inner) case height | 32 cm |
| Shipping (inner) case length | 45.7 cm |
| Shipping (inner) case net weight | 6.3 kg |
| Shipping (inner) case width | 44.3 cm |
| Storage relative humidity | 5 - 95% |
| Supply type | Multi pack |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Type | Original |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 205 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| WLAN data transfer rates supported | 1,2,5.5,11,12,24,36,48,54,150,433 Mbit/s |