| Brand | LG Electronics |
| Model | 22MP48D |
| MPN | 22MP48D |
| EAN | 8806087875034 |
| ASIN | B01IBR5LES |
| 3D | No |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aspect ratio | 4:3,16:9 |
| Backlight type | W-LED |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | AC,DVI,VGA |
| Certification | TUV-Typ, SEMKO, FCC-B |
| Depth | 57 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 56 - 75 Hz |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display sRGB | Yes |
| Display technology | LCD |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| Height | 313 mm |
| Manual | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Package depth | 382 mm |
| Package Height | 118 mm |
| Package width | 577 mm |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Panel type | TFT |
| Pixel pitch | 0.248 x 0.248 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 14 ms |
| Screen shape | Flat |
| Separate H/V sync | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Tv tuner integrated | No |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 2.5 kg |
| Width | 508 mm |