| Brand | LG Electronics |
| Model | 22BK55WD-B |
| MPN | 22BK55WD-B |
| EAN | 8806084822642 |
| ASIN | B01MYGSNN2 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| AC input voltage | 90 - 264 V |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 19 kWh |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Backlight type | W-LED |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | AC,Audio (3.5mm) |
| Certification | TCO7.0, TÜV-Ergo, TÜV-GS, DIN-ISO9241-307 |
| DDC/CI | Yes |
| Depth | 58 mm |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 55.9 cm (22") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1680 x 1050 pixels |
| Display surface | Matt |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy Star certified | Yes |
| HD type | WSXGA+ |
| HDCP | Yes |
| Height | 339 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 196 mm |
| Package Height | 407 mm |
| Package width | 568 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | TN |
| PC Audio in | Yes |
| Pivot | Yes |
| Pixel pitch | 0.2468 x 0.2468 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Separate H/V sync | Yes |
| Swivel angle range | -180 - 180° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| Tv tuner integrated | No |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| Vertical scan range | 56 - 75 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Width | 506 mm |