| Brand | LG Electronics |
| Model | 22MB35PU-B.AEU |
| EAN | 4053162878716 |
| MPN | 8806084529299 |
| ASIN | B00HUFF3VO |
| 3D | No |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| AC input voltage | 90 - 264 V |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight type | W-LED |
| Built-in camera | No |
| Built-in speakers | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | Audio (3.5mm),DVI,VGA |
| Colour | Black |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Depth | 224.2 mm |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI-D ports | 2 |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| Height | 463.9 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| On/off switch | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | TN |
| PC Audio in | Yes |
| Pivot | Yes |
| Pixel pitch | 0.248 x 0.248 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 24 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Response time | 5 ms |
| Separate H/V sync | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Sync-on-green SOG | Yes |
| Thin client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| TVI port | Yes |
| USB Hub Version | USB 2.0 |
| Vertical scan range | 56 - 75 Hz |
| VESA Mounting | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Weight | 3.6 kg |
| Width | 509.2 mm |