| Brand | LG Electronics |
| Model | 23MP68VQ |
| MPN | 23MP68VQ |
| EAN | 8806087605426 |
| ASIN | B01F1PSHVW |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | Yes |
| Annual energy consumption | 25 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | AC,VGA |
| Colour gamut | 72% |
| Colour support | 16.7 million colours |
| DDC/CI | Yes |
| Depth | 91.7 mm |
| Display Diagonal | 58.4 cm (23") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display sRGB | Yes |
| Display technology | LED |
| Display type | LED-backlit LCD monitor |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| Height | 311.7 mm |
| Height adjustment | No |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| Horizontal viewing angle | 178 |
| Image brightness | 250cd/m2 |
| Image contrast ratio | 1000:1 |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Manual | Yes |
| No flickering | Yes |
| Number of OSD languages | 18 |
| Nvidia g-sync | No |
| Package depth | 139 mm |
| Package Height | 381 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 593 mm |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch | 0.2652 mm |
| Plug and play | Yes |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 23 in |
| Stand included | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -2 - 15° |
| Tv tuner integrated | No |
| Vertical scan range | 56 - 75 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 3.1 kg |
| Widescreen | Widescreen |
| Width | 523.9 mm |