Enjoy sharp Full HD on a 24‑inch IPS display that swivels, tilts, pivots, and adjusts height for comfort. The W‑LED backlight offers 250 cd/m² brightness, 72 % gamut, and 5 ms response. Built‑in USB hub, HDMI, DisplayPort, DVI, VGA, and a Kensington lock secure connections while the energy‑efficient A rating keeps power low.
| Brand | LG Electronics |
| Model | 4068777 |
| MPN | 4068777 |
| EAN | 8806084656902 |
| ASIN | B072HDNV56 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight type | W-LED |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,Audio (3.5mm),DisplayPort,HDMI |
| Colour gamut | 72% |
| DDC/CI | Yes |
| Depth | 58.7 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 56 - 75 Hz |
| Display Diagonal | 61 cm (24") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficiency class | A |
| EPEAT Compliance | Gold |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Height | 326.4 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Number of OSD languages | 18 |
| Number of speakers | 2 |
| Package depth | 492 mm |
| Package Height | 172 mm |
| Package width | 614 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| PC Audio in | Yes |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.003 W |
| Response time | 5 ms |
| RMS rated power | 2.4 W |
| Screen shape | Flat |
| Stand included | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Swivel angle range | 0 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| USB Hub Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 3.4 kg |
| Width | 539.4 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |