| Brand | LG |
| MPN | 24MT49S |
| SKU | 24MT49S |
| EAN | 8806084819390 |
| ASIN | B072JLRPFQ |
| 3D | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 33 kWh |
| Audio return channel (arc) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Browsing | Yes |
| Cables included | AC |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut | 72% |
| Composite video in | 1 |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Display Diagonal | 61 cm (24") |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display technology | LCD |
| DVI port | No |
| Equalizer | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HD type | WXGA |
| HDCP | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Internet TV | Yes |
| Miracast | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 34 |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 3.5 |
| Package depth | 126 mm |
| Package Height | 402 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 4.5 kg |
| Package width | 700 mm |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Pixel pitch | 0.38175 x 0.38175 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.4 W |
| Remote control included | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Screen format adjustments | 4:3,16:9 |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| VESA mounting | Yes |
| Video compression formats | DivX |
| Web browser | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |