| Brand | LG |
| MPN | 27BN55U-BAEU |
| SKU | 27BN55U-BAEU |
| EAN | 8806091068880 |
| ASIN | B08GYMVNMR |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Built-in speakers | No |
| Cables included | AC, DisplayPort |
| Colour | Black |
| Depth without stand | 4.58 cm |
| Digital horizontal frequency | 50 - 61 kHz |
| Display brightness typical | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LCD |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Displayports quantity | 1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 38 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height adjustment | 13 cm |
| Horizontal scan range | 48 - 61 kHz |
| Market positioning | Business |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch | 0.1554 x 0.1554 mm |
| Power consumption | 36 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Screen shape | Flat |
| Swivel angle range | 0 - 355° |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| Vertical scan range | 56 - 61 Hz |
| Viewing angle horizontal | 178° |
| Width without stand | 62.3 cm |