| Brand | LG Electronics |
| Model | 28MT48DF |
| MPN | 28MT48DF |
| EAN | 8806087607130 |
| ASIN | B01FSPZNOY |
| 3D | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 32 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Certification | ERP Class A+, CE |
| Depth | 57.5 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display Diagonal | 69.8 cm (27.5") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy Star certified | Yes |
| Equalizer | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Game mode | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | HD |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.3 |
| Height | 396.3 mm |
| Internet TV | No |
| Number of speakers | 2 |
| Package depth | 108 mm |
| Package Height | 437 mm |
| Package width | 788 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Power consumption (StandBy) | 28 W |
| Response time | 8 ms |
| RMS rated power | 10 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | No |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 4.5 kg |
| Weight with stand | 4.7 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 641.5 mm |