| Brand | LG Electronics |
| Model | 29WK600-W |
| MPN | 29WK600-W |
| EAN | 8806098110407 |
| ASIN | B078GL93KG |
| 3D | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | Ja |
| Annual energy consumption | 37 kWh |
| Audio system | Maxx |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Nee |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | AC,HDMI |
| Certification | UL (cUL), TUV, FCC-B, CE, EPA 7.0, Erp, Windows10 |
| Colour | Zwart, Wit |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Depth | 76.9 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 90 kHz |
| Digital vertical frequency | 56 - 75 Hz |
| Display diagonal | 73 cm |
| Display Diagonal | 73.7 cm (29") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 2560x1080 |
| Display technology | TN+Film |
| Displayports quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficiency class | A |
| Feet colour | Zilver |
| HD type | 1920x1080 |
| HDCP | Yes |
| HDMI | 2 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 317.5 mm |
| Height adjustment | No |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Package depth | 413 mm |
| Package Height | 159 mm |
| Package width | 822 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch | 0.2628 x 0.2628 mm |
| Power consumption | 32 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Response time | 5 ms |
| RMS rated power | 10 W |
| Screen shape | Flat |
| sRGB coverage typical | 99 procent |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 4.7 kg |
| Weight with stand | 5,2 kg |
| Width | 698.1 mm |