| Brand | LG Electronics |
| MPN | 32LK610BPLB |
| SKU | 32LK610BPLB |
| EAN | 8806098151318 |
| ASIN | B07CL91ZBN |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 46 kWh |
| App store | LG Content Store |
| Audio decoders | DTS |
| Audio return channel (arc) | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Common Interface Plus (CI+) Version | 1.4 |
| Composite video in | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | SimpLink |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display technology | LED |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| HD type | WXGA |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Height (without stand) | 44.5 cm |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Motion Interpolation Technology | TruMotion 100 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 36 |
| Number of speakers | 2 |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 4.0 |
| Package depth | 142 mm |
| Package Height | 510 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 6.35 kg |
| Package width | 812 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Processor cores | 4 |
| Product colour | Black |
| Programming period | 8 day(s) |
| RMS rated power | 10 W |
| Screen shape | Flat |
| Tuner type | Analog & digital |
| Video apps | Amazon Prime Video,Netflix,YouTube |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |