| Brand | LG Electronics |
| MPN | 32LM630BPLA |
| EAN | 8806098382903 |
| ASIN | B07R189RBG |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 43 kWh |
| App store | LG Content Store |
| aptX audio decoding | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio decoders | DTS,Dolby Digital |
| Audio formats supported | AAC,AC3,DTS,EAC3,HE-AAC,MP2,MP3,PCM,WMA |
| Audio Return Channel ARC | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Built-in speakers | Yes |
| Cables included | AC |
| Colour | Black |
| Common interface Plus CI+ | Yes |
| Common interface Plus CI+ version | 1.4 |
| Component video in | 1 |
| Consumer Electronics Control CEC | SimpLink |
| Depth | 82.9 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display technology | LED |
| DLNA certified | Yes |
| Electronic Programme Guide | Yes |
| Energy efficiency class | G |
| Ethernet LAN | Yes |
| Google applications | Google Play |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | WXGA |
| HDMI | 3 |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Height | 437 mm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range Imaging HDRI | Yes |
| Hotel mode | Yes |
| Internet TV | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Luminance | 65% |
| Miracast | Yes |
| Motion Interpolation Technology | PMI (Picture Mastering Index) 1000 |
| Noise reduction | Yes |
| Number of batteries supported | 2 |
| Number of OSD languages | 36 |
| On screen display | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 4.5 |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| PC in D-Sub | No |
| Power consumption | 31 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power supply | AC 100~240V 50-60Hz |
| Processor cores | 4 |
| Remote control type | MR19 |
| RMS rated power | 10 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| TVI port | No |
| USB recording | Yes |
| Vesa compatible | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| Video apps | Amazon Prime Video,NetFlix |
| Voice recognition | Compatible with Alexa, Google Assistant (Alexa available via update mid 2019) |
| Web browser | Yes |
| Weight | 4.65 kg |
| Weight with stand | 4.7 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 736 mm |