| Brand | LG Electronics |
| Model | 32SE3KE |
| MPN | 32SE3KE |
| EAN | 8806098289882 |
| ASIN | B07KPP12T6 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Audio (L,R) in | 1 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Bezel width | 1.3 cm |
| Bezel width bottom | 1.8 cm |
| Brightness | 350cd/m2 |
| Built-in speakers | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Cables included | AC,VGA |
| Colour | Black |
| Commercial use | Digital signage |
| Depth | 55.5 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display Diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display format | Full HD |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display size | 32" |
| Display type | LED-backlit LCD flat panel display |
| DVI port | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| Height | 428.9 mm |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image contrast ratio | 1100:1 |
| Operating relative humidity | 10 - 80% |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Package depth | 132 mm |
| Package Height | 510 mm |
| Package width | 810 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Panel type | IPS |
| Placement supported | Indoor |
| Power consumption | 45 W |
| Power consumption operational | 80Watt |
| Purpose | Corporate |
| Refresh rate | 60Hz |
| Response time | 10MS |
| RMS rated power | 20 W |
| RS-232C | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No tuner |
| USB port | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video interface | HDMI |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Weight | 5.4 kg |
| Weight with stand | 6.2 kg |
| Width | 729.4 mm |