| Brand | LG |
| MPN | 32TA3E |
| SKU | 32TA3E |
| EAN | 8806098234639 |
| ASIN | B07XG8WTN5 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC,VGA |
| Certification | UL / cUL / CB / TUV / KC / FCC Class "A" / CE / KCC |
| Computer system | Yes |
| Depth | 74.5 mm |
| Design | Interactive flat panel |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Display Diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | LCD |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Full HD | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| Hardness | 3H |
| HD type | Full HD |
| Height | 462.9 mm |
| Internal memory | 8 GB |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Package depth | 152 mm |
| Package Height | 560 mm |
| Package width | 852 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Placement supported | Indoor |
| Purpose | Retail |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 10 ms |
| RMS rated power | 20 W |
| RS-232C | Yes |
| Smart modes | Energy saving,Natural,Standard |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Infrared |
| USB port | Yes |
| USB Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 10.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 768.4 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |