| Brand | LG Electronics |
| MPN | 34WN80C-B.AEK |
| SKU | 34WN80C-B.AEK |
| EAN | 8806098568260 |
| ASIN | B0845MWTS1 |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Annual energy consumption | 72 kWh |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Depth | 359 mm |
| Depth without stand | 35.6 cm |
| Display Diagonal | 86.4 cm (34") |
| Display number of colours | 1.073 billion colors |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 57 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 40 kWh |
| Energy efficiency class | B |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency scale | A to G |
| HD type | Quad HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Headphone out | Yes |
| Height | 92 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Height without stand | 7.62 cm |
| Manual | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Package type | Box |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch | 0.2325 x 0.2325 mm |
| Plug and play | Yes |
| Response time | 5 ms |
| RGB colour space | sRGB |
| Screen shape | Curved |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tv tuner integrated | No |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 6.3 kg |
| Weight without stand | 5.9 kg |
| Width | 814 mm |
| Width without stand | 81.3 cm |