| Brand | LG Electronics |
| Model | 40LX761H |
| MPN | 40LX761H |
| EAN | 8806087316599 |
| ASIN | B01GJZKGYO |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 66 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Auto power off | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Browsing | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC |
| Certification | CB , CU TR, CE, ErP |
| Depth | 55.3 mm |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display Diagonal | 101.6 cm (40") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A+ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 528 mm |
| Internet TV | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Manual | Yes |
| Miracast | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Supported aspect ratios | 4:3,16:9 |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Swivelling | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Weight with stand | 10.4 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Width | 911 mm |