Enjoy immersive 4K UHD on this 43‑inch LED TV with HDR10 and Direct‑LED backlight, delivering vivid colors and deep contrast. Built‑in Dolby Digital speakers and Clear Voice III enhance audio, while Web OS offers Netflix, YouTube, Spotify and voice control via Google Home or Alexa. Multiple HDMI 2.0 ports, Wi‑Fi, Bluetooth, USB and VESA mounting make connectivity simple, all wrapped in a sleek ceramic black design.
| Brand | LG Electronics |
| EAN | 8806098422685 |
| ASIN | B07RXVHGL7 |
| MPN | S10255257 |
| 3D | No |
| Analog signal format system | Not supported |
| Annual energy consumption | 97 kWh |
| App store | LG Content Store |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio decoders | DTS,Dolby Digital |
| Audio formats supported | AAC,AC3,AC4,DTS,EAC3,HE-AAC,MP2,MP3,PCM,WMA,apt-X |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Bluetooth | Yes |
| Cables included | AC |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 80.3 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Google applications | Google Home |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 574 mm |
| Internet TV | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Miracast | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Number of batteries supported | 2 |
| Number of OSD languages | 36 |
| Operating system installed | Web OS |
| Package depth | 152 mm |
| Package Height | 660 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1060 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Supported video modes | 2160p |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Digital |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | H.265,HEVC |
| Weight | 8.3 kg |
| Weight with stand | 8.4 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 975 mm |