| Brand | LG Electronics |
| MPN | 43UM7000PLA |
| SKU | 43UM7000PLA |
| EAN | 8806098568857 |
| ASIN | B07WG2ZCLN |
| 3D | No |
| Analog signal format system | Not supported |
| Annual energy consumption | 97 kWh |
| App store | LG Content Store |
| Audio decoders | DTS,Dolby Digital |
| Audio formats supported | AAC,AC3,AC4,DTS,EAC3,HE-AAC,MP2,MP3,PCM,WMA,apt-X |
| Auto depth enhancer | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in processor | Yes |
| Colour depth | 10 bit |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 80.3 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 574 mm |
| Internet TV | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| MagicLink | Yes |
| Miracast | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise reduction | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 4.5 |
| Package depth | 152 mm |
| Package Height | 660 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1060 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| RF ports quantity | 2 |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080),3840 x 2160 |
| Supported video modes | 1080p,2160p |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Digital |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | H.265,HEVC |
| Weight | 8.3 kg |
| Weight with stand | 8.4 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 975 mm |