| Brand | LG Electronics |
| MPN | 43LJ624V |
| EAN | 8806087106985 |
| ASIN | B0721DH6RR |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 71 kWh |
| App store | LG Content Store |
| Audio decoders | DTS |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 80 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Gross weight | 12.4 kg |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Height | 571 mm |
| Internet TV | Yes |
| Manual | Yes |
| Miracast | Yes |
| Motion Interpolation Technology | PMI (Picture Mastering Index) 1000 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 3.5 |
| Package depth | 175 mm |
| Package Height | 660 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1075 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 9.2 kg |
| Weight with stand | 10.5 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 974 mm |