| Brand | LG Electronics |
| Model | 43LU661H |
| MPN | 43LU661H |
| SKU | 43LU661H |
| EAN | 8806098270811 |
| ASIN | B07Q4WSWZJ |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Auto power off | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Browsing | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Case colour | Black |
| Common interface CI | Yes |
| Component video in | 1 |
| Contrast ratio | 1200:1 |
| Depth | 80.8 mm |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| DLNA certified | Yes |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio | 1,000,000:1 |
| Electrical Power Consumption Standby | 0.3 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Form factor | LED Television |
| Game mode | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| Height | 575 mm |
| Instant on | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Maximum power consumption | 100.2 W |
| Miracast | Yes |
| On screen display | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 3.5 |
| Package depth | 175 mm |
| Package Height | 660 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1147 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Power consumption | 66.2 W |
| Response time | 6 ms |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| RMS rated power | 10 W |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 43 in |
| Serial ports | 1 x RS-232C |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Sound modes | Cinema,Clear Voice III,Game,Music,Sports,Standard |
| Supported aspect ratios | 4:3,16:9 |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Tuner type | Analog & Digital |
| TVI port | No |
| USB cloning | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| Wall mount | VESA Compliant - 200mm x 200mm |
| Weight | 8 kg |
| Weight with stand | 11.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11ac |
| Width | 977 mm |