Enjoy sharp 1920×1080 Full HD on a 43‑inch LCD with 450 cd/m² brightness and 12 ms response, powered by Web OS for instant content access. Dual HDMI, DVI‑D, USB, Ethernet, Wi‑Fi, RS‑232C, and picture‑in‑picture make it perfect for indoor digital signage or retail displays.
| Brand | LG Electronics |
| Model | 43SM5KE |
| MPN | 43SM5KE |
| SKU | 43SM5KE |
| EAN | 8806098289646 |
| ASIN | B07KPLZKLB |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Audio input | Yes |
| Audio line in ports | 1 x Audio In |
| Audio output | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Brightness | 450 cd/m2 |
| Cables included | AC,HDMI |
| Case colour | Black |
| Certification | FCC Class A |
| Computer system | Yes |
| Depth | 5.4 cm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Display Diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | LCD |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DVI port | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Form factor | Television |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI In | 3 |
| Height | 56.3 cm |
| Internal memory | 8 GB |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating humidity | 10 to 80 % |
| Operating system installed | Web OS |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Package depth | 123 mm |
| Package Height | 650 mm |
| Package width | 1052 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Placement supported | Indoor |
| Purpose | Retail |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 12 ms |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| RS-232C | Yes |
| Screen size | 43 in |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Touchscreen | No |
| USB port | Yes |
| USB Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 10.0 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 96.9 cm |