| Brand | LG Electronics |
| MPN | 1 |
| EAN | 8806098151783 |
| ASIN | B07KJYQSQ7 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in camera | No |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 81 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 HD |
| Display Diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Height | 575 mm |
| Internet TV | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Manual | Yes |
| Miracast | Yes |
| Motion Interpolation Technology | TruMotion 100 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 36 |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | AI ThinQ |
| Package depth | 175 mm |
| Package Height | 660 mm |
| Package width | 1075 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 8.3 kg |
| Weight with stand | 9.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 977 mm |