| Brand | LG Electronics |
| MPN | 43UM7400PLB |
| EAN | 8806098388660 |
| ASIN | B07RM7TXJG |
| 3D | No |
| 3D technology | N |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Ambient light sensor | Yes |
| Annual energy consumption | 98 kWh |
| App store | LG Content Store |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio (L,R) in | 1 |
| Audio capabilities | Clear Voice III |
| Audio formats supported | AC4 |
| Audio Return Channel ARC | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery Size Supported | AAA |
| Bezel width | 1.99 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Built-in speakers | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Cables included | AC |
| Case colour | Black |
| cmount | 200x200 |
| Common interface CI | Yes |
| Common interface Plus CI+ | Yes |
| Consumer Electronics Control CEC | SimpLink |
| Contrast ratio | 1300:1 |
| Depth | 85 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2 |
| Display diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display number of colours | 1.073 billion colors |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | Direct-LED, IPS |
| Display type | LED |
| DLNA | No |
| DLNA certified | Yes |
| DVI port | No |
| Electrical Frequency | 50 to 60 Hz |
| Electrical Power Consumption Standby | 0.5 W |
| Electronic Programme Guide | Yes |
| Energy efficency rating | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet Port | Yes |
| Form factor | Stand/Wall Mountable |
| Handheld remote control | Yes |
| HD Support | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDMI | 3 |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 572 mm |
| High Dynamic Range Imaging HDRI | Yes |
| Hotel mode | Yes |
| Interactive TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Language selection | 36 Languages |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Manual | Yes |
| Motion Interpolation Technology | PMI (Picture Mastering Index) 1600 |
| Non-operating altitude | 3000 - 12192 m |
| On screen display | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity | 20 - 80% |
| Operating system | webOS |
| Optical Output | Yes |
| Package depth | 190 mm |
| Package Height | 660 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1075 mm |
| Panel type | S-IPS |
| PC in D-Sub | No |
| Pixel pitch | 0.56 x 0.56 mm |
| Power consumption | 71 W |
| Power management features | Energy Saving Mode |
| Programming period | 8 day(s) |
| Remote Control | Standard |
| RF Network Standard | 802.11ac |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| RS-232C | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 43.0" |
| Screen technology | In Plane Switching (IPS) BLU Direct |
| Smart TV | Yes |
| Smart TV Features | Smart TV |
| Speakers | x 2 - 20w |
| Storage relative humidity | 10 - 90% |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Touchscreen | No |
| Tuner type | Digital |
| TVI port | No |
| USB recording | No |
| VESA mounting | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 8.20 kg |
| Weight with stand | 9 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 973 mm |
| WiFi | Built In |
| Wireless System | Built in Wi-Fi |