| Brand | LG |
| MPN | 49NANO866NA |
| SKU | 49NANO866NA |
| EAN | 8806098660926 |
| ASIN | B086DKJ7SM |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Ambient light sensor | Yes |
| Annual energy consumption | 126 kWh |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Audio formats supported | AAC,AC3,AC4,EAC3,HE-AAC,MP2,MP3,PCM,WMA |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Cables included | AC |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 63.6 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 124.5 cm (49") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| Energy efficiency class | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI version | 2.1 |
| Height | 640 mm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Hotel mode | Yes |
| Internet TV | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Number of OSD languages | 37 |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Package depth | 162 mm |
| Package Height | 810 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1192 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power supply | AC 100~240V 50-60Hz |
| Refresh rate | TM200 (Refresh Rate 100Hz) |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Sound modes | Clear Voice III |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| VESA mounting | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 14 kg |
| Weight with stand | 15.5 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 1096 mm |