| Brand | LG Electronics |
| Model | 49LH570V |
| MPN | 49LH570V |
| EAN | 8806087584561 |
| ASIN | B01EZZ9DFI |
| Batteries included | Yes |
| Child lock | Yes |
| Depth | 81.5 mm |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 124.5 cm (49") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DVI port | No |
| ECO mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| Height | 657 mm |
| Internet TV | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Manual | Yes |
| Motion Interpolation Technology | PMI (Picture Mastering Index) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Package depth | 775 mm |
| Package Height | 162 mm |
| Package width | 1197 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 11.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 1108 mm |