| Brand | LG Electronics |
| Model | 49LX761H |
| MPN | 49LX761H |
| EAN | 8806087316544 |
| ASIN | B01M07PO7Q |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC M,PAL |
| Annual energy consumption | 80 kWh |
| Aspect ratio | 4:3,14:9,16:9 |
| Audio decoders | Dolby Digital,DTS |
| Audio formats supported | AAC,AC3,EAC3,HE-AAC,MP3,PCM |
| Auto power off | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Browser supported | WEBOS 2.0 |
| Cables included | AC |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 37 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T2 |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display Diagonal | 124.5 cm (49") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A+ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| Height | 647 mm |
| LED backlighting type | Edge-LED |
| Manual | Yes |
| Package depth | 162 mm |
| Package Height | 760 mm |
| Package width | 1197 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| PC Audio in | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Remote control type | S-Con, Motion RCU |
| Response time | 9 ms |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Swivelling | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | DIVX HD |
| Weight with stand | 17.8 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Width | 1106 mm |