| Brand | LG Electronics |
| Model | 49SJ810V |
| MPN | 49SJ810V |
| EAN | 8806087416282 |
| ASIN | B06XT6QLYJ |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 92 kWh |
| Audio formats supported | AAC,AC3,DTS,EAC3,HE-AAC,MP2,MP3,PCM,WMA |
| Cables included | AC |
| Card reader integrated | No |
| Child lock | Yes |
| Depth | 62 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 124.5 cm (49") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| Energy efficiency class | A+ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | No |
| HDMI version | 2.0b |
| Headphone outputs | 1 |
| Height | 641 mm |
| Manual | Yes |
| Miracast | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 158 mm |
| Package Height | 770 mm |
| Package width | 1193 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| PC Audio in | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 12.7 kg |
| Weight with stand | 14.1 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 1100 mm |