| Brand | LG |
| EAN | 8801031503339 |
| ASIN | B06XTL2GHC |
| Model | OLED55C7V |
| MPN | OLED55C7V |
| SKU | OLED55C7V |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL,PAL BG,PAL DK,SECAM,SECAM B/G,SECAM D/K,SECAM L |
| Annual energy consumption | 155 kWh |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Audio output channels | 2.2 channels |
| Audio system | Dolby Surround |
| Auto depth enhancer | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Cables included | AC |
| Depth | 46.6 mm |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Height | 710 mm |
| Internet TV | Yes |
| Luminance | 65% |
| Manual | Yes |
| Miracast | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 35 |
| Operating system installed | Web OS |
| Package depth | 207 mm |
| Package Height | 810 mm |
| Package width | 1446 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 200 mm |
| Parental Control | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Remote control type | MR15RA |
| RF ports quantity | 2 |
| RMS rated power | 40 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | HEVC,VP9 |
| Voice control | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 17.3 kg |
| Weight with stand | 19.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 1230 mm |