| Brand | LG Electronics |
| Model | 55EG910V |
| MPN | 55EG910V |
| EAN | 8806087495737 |
| ASIN | B015E8Q8XA |
| 3D | Yes |
| Analog signal format system | NTSC,PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 161 kWh |
| Audio decoders | DTS |
| Audio formats supported | AAC,AC3,EAC3,HE-AAC,MP2,MP3,PCM,WMA |
| Bluetooth | Yes |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 48.9 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | OLED |
| DVI port | No |
| ECO mode | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Height | 719 mm |
| Image formats supported | JPG,JPS,MPO |
| Local Dimming | Yes |
| Miracast | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of speakers | 2 |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 2.0 |
| Package depth | 810 mm |
| Package Height | 225 mm |
| Package width | 1435 mm |
| PC Audio in | Yes |
| Screen shape | Curved |
| Smart modes | Cinema,Personal,Sports,Standard |
| Smart TV | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| Video formats supported | DIVX HD,H.265 |
| Weight | 12.8 kg |
| Weight with stand | 15 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Width | 1225 mm |