| Brand | LG |
| MPN | 55UN73006LA |
| SKU | 55UN73006LA |
| EAN | 8806098660155 |
| ASIN | B086CD9B7Q |
| AC input frequency | 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 157 kWh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Cables included | AC |
| Colour | Black |
| Component video in | 1 |
| Country of origin | South Korea |
| Depth | 88 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 3840x2160 |
| Display technology | LED |
| Energy efficiency class | A |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4096x2160 |
| HDMI | 3 |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 726 mm |
| Internet TV | Yes |
| Miracast | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 35 |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| Operating system installed | Web OS |
| Package depth | 175 mm |
| Package Height | 835 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1360 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Power consumption | 113 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power supply | AC 100~240V 50-60Hz |
| Refresh rate | TM100 (Refresh Rate 50Hz) |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | HEVC,VP9 |
| Voice control | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 14.3 kg |
| Weight with stand | 14.5 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 1244 mm |