| Brand | LG Electronics |
| EAN | 8806084551856 |
| ASIN | B072BN3R4R |
| Model | S10153213 |
| MPN | S10153213 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 214 kWh |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Colours | Silver |
| Depth | 62 mm |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-CI+,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Height | 877 mm |
| Local Dimming | Yes |
| Miracast | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 3.5 |
| Package depth | 175 mm |
| Package Height | 1015 mm |
| Package width | 1600 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Remote control type | Magic |
| RF ports quantity | 3 |
| RMS rated power | 60 W |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 65-inches |
| Smart TV | Yes |
| Sound | 4.2ch 60W |
| Stand | Built-in Soundbar Stand |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Tuner | Freeview HD / Freesat HD |
| VESA mounting | Yes |
| Weight with stand | 23.1 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 1461 mm |