Immerse yourself in crystal‑clear 4K on a 65‑inch flat panel, with LG WebOS offering instant access to streaming apps, gaming and smart modes like Cinema and Sports. Three HDMI 2.0a ports, Wi‑Fi, dual speakers, and a slim 58.5 mm depth make it perfect for any living space.
| Brand | LG Electronics |
| Model | 65UH615V |
| MPN | 65UH615V |
| EAN | 8806087692778 |
| ASIN | B01D1MPO5O |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 107 kWh |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC |
| Depth | 58.5 mm |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| DVI port | No |
| ECO mode | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.0a |
| Height | 846 mm |
| Internet TV | Yes |
| Manual | Yes |
| Miracast | Yes |
| Motion Interpolation Technology | PMI (Picture Mastering Index) 1200 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise reduction | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 3.0 |
| Package depth | 146 mm |
| Package Height | 923 mm |
| Package width | 1548 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart modes | Cinema,Game,Photo,Sports,Standard,Vivid |
| Smart TV | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 27 kg |
| Weight with stand | 27.4 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 1460 mm |