Experience immersive 4K Ultra HD on a 65" Direct‑LED IPS panel with Picture Mastering Index for smooth motion, powered by a quad‑core processor and WebOS. It supports Wi‑Fi 5, Bluetooth 5, Google Assistant, HDMI 2.0×3, Ethernet, ARC, and 20W stereo speakers, all in a sleek black design.
| Brand | LG Electronics |
| MPN | 65UM7400PLB |
| EAN | 8806098386437 |
| ASIN | B07RRXZ32G |
| 3D | No |
| Annual energy consumption | 201 kWh |
| App store | LG Content Store |
| Audio formats supported | AC4 |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Cables included | AC |
| cmount | 300x300 |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 87.8 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | Direct-LED, IPS |
| DLNA | No |
| DVI port | No |
| Energy efficency rating | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet Port | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HDMI ports | 3 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDR | No |
| Headphone socket | No |
| Height | 850 mm |
| Internet TV | Yes |
| Motion Interpolation Technology | PMI (Picture Mastering Index) 1600 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of batteries supported | 2 |
| Number of OSD languages | 36 |
| Operating system installed | Web OS |
| Optical Output | Yes |
| Package depth | 207 mm |
| Package Height | 1070 mm |
| Package type | Box |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Remote Control | Standard |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 65.0" |
| Smart TV | Yes |
| Smart TV Features | Smart TV |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 21.4 kg |
| Weight with stand | 22.4 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 1463 mm |
| WiFi | Built In |