| Brand | LG |
| EAN | 8806091025159 |
| ASIN | B08CNMVH8N |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | Yes |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Audio formats supported | AAC,AC3,AC4,EAC3,HE-AAC,MP2,MP3,PCM,WMA,apt-X |
| Audio return channel (arc) | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Cables included | AC |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI version | 2.0/2.1 |
| Internet TV | Yes |
| Number of OSD languages | 37 |
| Nvidia g-sync | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Package depth | 207 mm |
| Package Height | 950 mm |
| Package weight | 32.7 kg |
| Package width | 1677 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Programming period | 8 day(s) |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | MR20 |
| RF ports quantity | 2 |
| RMS rated power | 40 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart modes | Cinema, Energy saving, Game, Sports, Standard, Vivid |
| Smart TV | Yes |
| Sound modes | AI Sound,Clear Voice III |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | HEVC,VP9 |
| Web browser | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Works with the google assistant | Yes |