| Brand | LG Electronics |
| EAN | 8806098385744 |
| ASIN | B07QY5CHRJ |
| MPN | OLED65B9 |
| SKU | OLED65B9 |
| 3D | No |
| Analog signal format system | Not supported |
| Annual energy consumption | 184 kWh |
| App store | LG Content Store |
| Audio decoders | DTS,Dolby Atmos,Dolby Digital |
| Audio formats supported | AAC,AC3,AC4,DTS,EAC3,HE-AAC,MP2,MP3,PCM,WMA,apt-X |
| Bluetooth | Yes |
| Depth | 46.9 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Dolby vision | Yes |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Google applications | Google Home |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI version | 2.1 |
| Height | 830 mm |
| Internet TV | Yes |
| Local Dimming | Yes |
| MagicLink | Yes |
| Miracast | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise reduction | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Package depth | 207 mm |
| Package Height | 950 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1677 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Remote control type | MR19 |
| RF ports quantity | 2 |
| RMS rated power | 40 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080),3840 x 2160 |
| Supported video modes | 1080p,2160p |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Digital |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | H.265,HEVC |
| Weight | 25.2 kg |
| Weight with stand | 26.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 1449 mm |