| Brand | LG |
| Model | 70UK6950 |
| MPN | 70UK6950 |
| EAN | 8806098210688 |
| ASIN | B07B4G5FWZ |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 248 kWh |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AA |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Depth | 69 mm |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 177.8 cm (70") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Height | 910 mm |
| LED backlighting type | Edge-LED |
| Local Dimming | Yes |
| Motion Interpolation Technology | TruMotion 100 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise reduction | Yes |
| Number of OSD languages | 36 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Package depth | 190 mm |
| Package Height | 1104 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1714 mm |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Remote control type | MR18 |
| RF ports quantity | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | HEVC,VP9 |
| Voice control | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 32.5 kg |
| Weight with stand | 35.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 1573 mm |