| Brand | LG Electronics |
| Model | 75UK6500 |
| MPN | 75UK6500 |
| SKU | 75UK6500 |
| EAN | 8806098143719 |
| ASIN | B07B4L7X4T |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 275 kWh |
| App store | LG Content Store |
| Audio decoders | DTS |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 88.8 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 190.5 cm (75") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Energy saving mode | Yes |
| Equalizer | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Height | 978 mm |
| Internet TV | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED BLU |
| Manual | Yes |
| Miracast | Yes |
| Motion Interpolation Technology | TruMotion 100 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise reduction | Yes |
| Number of OSD languages | 36 |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 4.0 |
| Package depth | 231 mm |
| Package Height | 1166 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1839 mm |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Quick installation guide | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080),3840 x 2160 |
| Supported video modes | 1080p,2160p |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 34.6 kg |
| Weight with stand | 35.4 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 1693 mm |