| Brand | LG |
| Model | 75SJ955V |
| MPN | 75SJ955V |
| EAN | 8806084300089 |
| ASIN | B06XT9FGPH |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 280 kWh |
| Audio formats supported | AAC,AC3,DTS,EAC3,HE-AAC,MP2,MP3,PCM,WMA |
| Audio output | 60Watts |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC |
| Card reader integrated | No |
| Child lock | Yes |
| Contrast ratio | Dynamic Contrast |
| Depth | 341.0 mm |
| Depth without stand | 56.0 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 190.5 cm (75") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| Energy efficiency class | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | No |
| HDMI version | 2.0b |
| Headphone outputs | 1 |
| Height | 021.0 mm |
| Manual | Yes |
| Miracast | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 231 mm |
| Package Height | 1116 mm |
| Package width | 1823 mm |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| PC Audio in | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| RF ports quantity | 2 |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 75inch (190cm) |
| Smart TV | Yes |
| Sound | 4.2ch Surround |
| Surround system | Dolby Digital |
| Teletext function | Yes |
| Tuner | Freeview HD |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 50.0 kg |
| Weight with stand | 50.3 kg |
| Weight without stand | 46.8kg |
| Wi-Fi | Built In |
| Width | 681.0 mm |