| Brand | LG Electronics |
| Model | 75UH780V |
| MPN | 75UH780V |
| EAN | 8806087728507 |
| ASIN | B01EBXEQE2 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 260 kWh |
| Audio decoders | DTS |
| Bluetooth | Yes |
| Browsing | Yes |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Depth | 56 mm |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 190.5 cm (75") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 959 mm |
| LED backlighting type | Edge-LED |
| Local Dimming | Yes |
| Miracast | Yes |
| Motion Interpolation Technology | PMI (Picture Mastering Index) 2700 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise reduction | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 3.0 |
| Package depth | 231 mm |
| Package Height | 1116 mm |
| Package width | 1823 mm |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Parental Control | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| RF ports quantity | 2 |
| RMS rated power | 60 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Supported video modes | 2160p |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 46.8 kg |
| Weight with stand | 50.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 1680.6 mm |