| Brand | LG Electronics |
| Model | 24MT49DF |
| MPN | 24MT49DF |
| EAN | 8806084930644 |
| ASIN | B00WZ8FVMW |
| 3D | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 30 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Auto power off | Yes |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | AC |
| Colour gamut | 72% |
| Depth | 54.7 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 56 - 75 Hz |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 59.9 cm (23.6") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Game mode | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | WXGA |
| HDCP | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 345.2 mm |
| LED indicators | Power |
| Number of OSD languages | 35 |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 402 mm |
| Package Height | 126 mm |
| Package width | 700 mm |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch | 0.38175 x 0.38175 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Response time | 5 ms |
| RMS rated power | 10 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Supported video modes | 480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| Thin Client installed | No |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Version | 2.0 |
| Weight | 3.2 kg |
| Width | 556 mm |