Enjoy a 65‑inch OLED display with true blacks, HDR10+ and local dimming for cinematic depth. WebOS smart TV offers Netflix, YouTube, Spotify, Alexa and Google Home control, while four HDMI 2.1 ports support next‑gen gaming and Dolby Atmos audio. The sleek black design fits wall mounts or a stand, and Wi‑Fi plus Ethernet keep you connected.
| Brand | LG Electronics |
| EAN | 8806098385737 |
| ASIN | B07RQYBTN8 |
| MPN | OLED65B9PLA |
| SKU | OLED65B9 |
| 3D | No |
| Analog signal format system | Not supported |
| Annual energy consumption | 184 kWh |
| App store | LG Content Store |
| Audio decoders | DTS,Dolby Atmos,Dolby Digital |
| Audio formats supported | AAC,AC3,AC4,DTS,EAC3,HE-AAC,MP2,MP3,PCM,WMA,apt-X |
| Bluetooth | Yes |
| Depth | 46.9 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| DLNA | No |
| Dolby vision | Yes |
| DVI port | No |
| Energy efficency rating | A |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet Port | Yes |
| Google applications | Google Home |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI version | 2.1 |
| Height | 830 mm |
| Internet TV | Yes |
| Local Dimming | Yes |
| MagicLink | Yes |
| Miracast | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise reduction | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Optical Output | Yes |
| Package depth | 207 mm |
| Package Height | 950 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1677 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Remote Control | Standard |
| Remote control type | MR19 |
| RF ports quantity | 2 |
| RMS rated power | 40 W |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 65.0" |
| Smart TV | Yes |
| Smart TV Features | Smart TV |
| Speaker Output Power | 60 W |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080),3840 x 2160 |
| Supported video modes | 1080p,2160p |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Digital |
| USB Ports | 3 |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | H.265,HEVC |
| Web browser | Yes |
| Weight | 25.2 kg |
| Weight with stand | 26.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 1449 mm |
| WiFi | Built In |