Experience cinematic clarity on this 65‑inch LG 4K UHD Smart TV with HDR, Direct‑LED backlighting and 10‑bit depth. WebOS offers Google Play, YouTube, Netflix, Spotify, while AirPlay 2, Bluetooth, HDMI 2.0, and Alexa voice control enable seamless streaming and connectivity.
| Brand | LG Electronics |
| MPN | 65UM7510PLA |
| SKU | 65UM7510 |
| EAN | 8806098425082 |
| ASIN | B07RS3BG4C |
| 3D | No |
| Annual energy consumption | 205 kWh |
| App store | LG Content Store |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| aptX audio decoding | Yes |
| Audio decoders | DTS,Dolby Digital |
| Audio formats supported | AAC,AC3,AC4,DTS,EAC3,HE-AAC,MP2,PCM,WMA |
| Bluetooth | Yes |
| cmount | 200x200 |
| Colour depth | 10 bit |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 84 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DLNA | No |
| DVI port | No |
| Energy efficency rating | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet Port | Yes |
| Google applications | Google Play |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI ports | 3 |
| HDMI version | 2.0 |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Height | 840 mm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Internet TV | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Luminance | 65% |
| Miracast | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise reduction | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 4.5 |
| Optical Output | Yes |
| Package depth | 190 mm |
| Package Height | 970 mm |
| Package width | 1600 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Remote Control | Standard |
| Remote control type | MR19 |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 65.0" |
| Smart TV | Yes |
| Smart TV Features | Smart TV |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Digital |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| VESA mounting | Yes |
| Video apps | Amazon Prime Video,NetFlix |
| Video formats supported | H.265,HEVC |
| Web browser | Yes |
| Weight | 23 kg |
| Weight with stand | 23.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 1453 mm |
| WiFi | Built In |
| Works with Amazon Alexa | Yes |