Indigo blue LG K3 sports a 4.5‑inch TFT screen with 480×854 pixels, 1 GB RAM, 8 GB internal storage expandable to 32 GB via microSD. It runs Android 6.0.1, supports LTE, Wi‑Fi, Bluetooth 4.2, FM radio and a 3.5 mm jack for music. The 12‑MP rear camera with flash captures clear photos, while the 2‑MP front camera is ready for video calls. A 1940 mAh battery keeps it powered throughout the day, all in a lightweight 127‑g bar design.
| Brand | LG Electronics |
| EAN | 8806087015492 |
| ASIN | B01K5VX9D8 |
| Model | LGK100.AGBRKU |
| MPN | LGK100.AGBRKU |
| SKU | LGK100.AGBRKU |
| 2G standards | EDGE,GSM |
| 3G standards | HSDPA,HSUPA,UMTS |
| 4g standard | LTE |
| Accelerometer | Yes |
| Audio formats supported | AAC,AAC+,AMR-NB,AMR-WB,FLAC,MP3,OPUS,PCM,WAV |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 1940 mAh |
| Binding | Electronics |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP,AVRCP,HFP,HID,MAP,OPP,PAN,PBA,PBAP,SPP |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Call divert | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call timer | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Chat | Yes |
| Color | Indigo Blue |
| Compatible memory cards | microSD (TransFlash) |
| Conference call | Yes |
| Depth | 9.4 mm |
| Digital zoom | 4x |
| Display Diagonal | 11.4 cm (4.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 480 x 854 pixels |
| Display type | TFT |
| Yes | |
| EANList | 8806087015492 |
| Face detection | Yes |
| Flight mode | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Form Factor | Bar |
| Front camera type | Single camera |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 133.9 mm |
| Internal storage capacity | 8 GB |
| ISO Sensitivity | Auto |
| ItemDimensions | 527, hundredths-inches, 264, hundredths-inches, 28, hundredths-pounds, 35, hundredths-inches |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum memory card size | 32 GB |
| Microphone mute | Yes |
| Multi-shot | Yes |
| Operating system installed | Android 6.0.1 |
| Orientation sensor | Yes |
| PackageDimensions | 268, hundredths-inches, 567, hundredths-inches, 53, hundredths-pounds, 307, hundredths-inches |
| Packagequantity | 1 |
| Personalization | Icons,Menu,Shortcuts |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor family | MediaTek |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | MT6737 |
| ProductGroup | CE |
| Producttypename | PHONE |
| Proximity sensor | Yes |
| Publisher | LG |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera resolution | 2560 x 1920 pixels |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps |
| Screen shape | Flat |
| Second display | No |
| Self-timer | Yes |
| SIM card capability | Single SIM |
| Sim card type | MicroSIM |
| Speakerphone | Yes |
| Themes | Wallpapers |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB connector type | Micro-USB |
| USB port | Yes |
| USB Version | 2.0 |
| User Memory | 4.39 GB |
| Vibrating alert | Yes |
| Video compression formats | H.263,H.264,MPEG4 |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 720p |
| Weight | 127 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 67.8 mm |
| Zoom capability | Yes |