| Brand | LG |
| EAN | 8806091233974 |
| ASIN | B0971DMJTW |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Audio formats supported | AAC,AC3,AC4,EAC3,HE-AAC,MP2,MP3,PCM,WMA,apt-X |
| Audio return channel (arc) | Yes |
| Auto channel search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Browsing | Yes |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common Interface Plus (CI+) | Yes |
| Common Interface Plus (CI+) Version | 1.4 |
| Country of origin | South Korea |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 190.5 cm (75") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | NanoCell |
| ECO mode | Yes |
| Energy efficiency class (old) | G |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Firmware upgradeable via | Network |
| Game mode | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.0 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro),Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Hotel mode | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Internet TV | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Model Year | 2021 |
| Mounting kit | No |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Noise reduction | Yes |
| Number of OSD languages | 37 |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Package depth | 200 mm |
| Package Height | 1115 mm |
| Package weight | 41 kg |
| Package width | 1820 mm |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Programming period | 8 day(s) |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | Magic Remote |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Sound modes | AI Sound |
| Stackable | No |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | HEVC,VP9 |
| Voice control | Yes |
| Web browser | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the google assistant | Yes |