| Brand | LG Electronics |
| EAN | 8806084997753 |
| ASIN | B016B7IN8Q |
| Model | LGH791.A3GBWH |
| MPN | LGH791.A3GBWH |
| SKU | LGH791.A3GBWH |
| 2G Networks SIM 1 | GSM 850/ 900/ 1800/ 1900 |
| 2G standards | EDGE,GSM |
| 3.5mm jack | Yes |
| 3G Networks SIM 1 | 850(B5) / 900(B8) / 1700|2100(B4) / 1800(B3) / 1900(B2) / 2100(B1) |
| 3G standards | UMTS,WCDMA |
| 4g standard | LTE |
| 64-bit computing | Yes |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 2700 mAh |
| Binding | Wireless Phone Accessory |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Browser | HTML5 |
| Card slot | No |
| Chipset | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 |
| Color | White |
| CPU | Quad-core 1.44 GHz Cortex-A53 & dual-core 1.82 GHz Cortex-A57 |
| Depth | 7.9 mm |
| Dimensions | 147 x 72.6 x 7.9 mm |
| Display Diagonal | 13.2 cm (5.2") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display size | 5.2" inch |
| Display type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| EANList | 8806084997753 |
| EDGE | Yes |
| Form Factor | Bar |
| Front camera type | Single camera |
| Glonass | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS | Yes |
| Height | 147 mm |
| Infrared port | No |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| ItemDimensions | 579, hundredths-inches, 31, hundredths-inches, 30, hundredths-pounds, 283, hundredths-inches |
| Java | No |
| Loudspeaker | Yes |
| MediaType | Audible |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Mail, IM |
| Mobile network generation | 4G |
| Multitouch | Yes |
| NFC | Yes |
| O/s in built | Android (Marshmallow) |
| Operating system installed | Android 6.0 |
| Orientation sensor | Yes |
| PackageDimensions | 157, hundredths-inches, 622, hundredths-inches, 93, hundredths-pounds, 591, hundredths-inches |
| Packagequantity | 1 |
| Pixel | 1080 x 1920 pixels |
| Pixel density | 423 ppi |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Primary camera | 12.3MP |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor model | 808 |
| ProductGroup | CE |
| Producttypename | WIRELESS_ACCESSORY |
| Publisher | LG |
| Radio | No |
| RAM Capacity | 2 GB |
| Release date | 2015-10-20 |
| Screen shape | Flat |
| Second display | No |
| Secondary | 5.0MP |
| SIM card capability | Single SIM |
| Sim card type | NanoSIM |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| Touchscreen | Yes |
| USB | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| USB Version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Video | Yes |
| Video call | Yes |
| Weight | 136 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 72.6 mm |